Živly útočící na konci léta! Kdo podcenil živelní pojištění, zaplakal.

Zář 1, 2023

Přes 2000 škod v hodnotě za více než sto milionů korun evidují pojišťovny působící v Česku jen za uplynulý víkend! Přičemž druhá polovina srpna 2023 se nesla ve znamení přívalových dešťů, silných bouří nebo dokonce vichřic až tornád. Největším problémem se staly vedle vichřic také krupobití a záplavy. Celý srpen se svými živelními katastrofami způsobil škody šplhající do stovek milionů korun.

Například v úterý 15. srpna protekla voda z prudkého deště třemi patry 4. základní školy v Plzni. Došlo tak třeba i k poškození tělocvičny, kromě hlavní budovy se třídami a kabinety. Stalo se tak vinou zhotovitele, který nedostatečně zakryl a zajistil opravovanou střechu proti podobnému nebezpečí. Náklady na opravu po škodách způsobených deštěm budou ležet samozřejmě na bedrech zhotovitele, jemuž byl stanoven harmonogram prací, aby bylo možné zahájit ve školní budově výuku podle plánu ke 4. září 2023. Už teď je ale jasné, že někteří žáci zahájí školní rok 2023/24 v náhradních prostorách. A to jde jen o jeden ilustrativní příklad asi nejzávažnější škody v krajské metropoli západu Čech.

O den později přívalový déšť vytopil suterén historické budovy Státní opery Praha. Zasaženy byly zkušebny, sklady divadelních dekorací a kulis nebo chodby. Asi nejzávažnější bylo poškození technologických prostor pod jevištěm s drahou jevištní točnou a nejrůznějším technickým či elektrotechnickým vybavením. Déšť natekl do suterénu opery zřejmě přes zásobovací tunel a zčásti také zpětně běžící vodku kanalizačního systému. Škody se vyšplhaly do milionů. Krupobití pak poškodilo v hlavním městě Česka velké množství osobních vozidel, polámalo stromy, hasiči museli zasahovat také na Hlavním nádraží. Vedle Prahy zažívali těžké chvíle také ve Zlínském kraji, na Jindřichohradecku nebo Českokrumlovsku nebo v Jeseníkách.

  1. srpna 2023 například blesk, který uhodil blesk do jednoho z bytových domů v Praze 6 odpálil vnitřní zařízení a elektroniku, čímž vznikla škoda za 1 300 000 korun. V Hořovicích za stejné bouře blesk zničil transformátor v areálu výrobny a škoda se vyšplhala rázem na 3 500 000 korun.

Podle zpráv uvedených Českou tiskovou kanceláří, která oslovila největší pojišťovny v Česku s vlastní anketou, se živelní škody způsobené ve druhé půli srpna vyšplhaly ke stovkám milionů korun. Generali Česká pojišťovna zaznamenala jen za poslední srpnový víkend přes tisícovku škodních hlášení, resp. 1085 škodních událostí v hodnotě kolem 50 000 000 korun českých. Přičemž nejvíce škod způsobily vichřice, tyto škody představovaly 45 % z celku. Záplavy se týkaly 25 % a škody v důsledku přímého deště pak měly svůj 12 % podíl. Nejvíce hlášení podávali klienti pojišťovny, kteří se zabývají zemědělstvím. Za celý měsíc srpen pak v pojišťovně řešili 4200 škodních událostí v hodnotě způsobených škod kolem 230 000 000 korun. 80 % podíl měly majetkové škody. Nejpostiženějšími regiony byly kraje Jihočeský, Moravskoslezský a Jihomoravský.

Pojišťovna Kooperativa měla od svých klientů jen za poslední víkend nahlášeno 565 škodních událostí s celkovou výší škody kolem 55 000 000 Kč. Pokud jde o celý měsíc srpen, v Kooperativě dostali nahlášeno 2462 škodních událostí se škodami v celkové hodnotě za 179 milionů korun. K nejvíce poškozeným regionům patřil  optikou Kooperativy zejména kraj Jihočeský. Nejčastějšími příčinami škodních událostí se staly vichřice, krupobití, jimž ve druhé půli měsíce zdatně sekundovaly údery blesků.

Pojišťovna Allianz přijala za poslední srpnový víkend přes 200 hlášenek škodních událostí. Cenový objem škod přerostl 10 000 000 korun. Celkově však pojišťovna odhadovala, že až se ozvou všichni poškození klienti, celková výše hodnoty škodních událostí se vyšplhá reálně k 50-70 000 000 milionům korun. V pojišťovně Allianz evidovali převážně škody na soukromém majetku, zejména budovách a domácnostech. I když škody pojišťovna označuje jako „menší průměrné“. Nejčastějšími příčinami byli vichřice, bouřky, přívalové deště a vyskytly se také škody způsobené padajícími kroupami. Jenom za poslední srpnový týden pak pojišťovna zaznamenala kolem 860 škodních událostí se způsobenými škodami v hodnotě překračující 100 000 000 korun.

Pojišťovna Uniqa zaznamenala od posledního srpnového pátku během čtyř dní celkem 120 škodních událostí s odhadovaným součtem za 10 500 00 korun. Což pro srovnání představuje hodnotu téměř všech škod evidovaných za srpen 2022. Tehdy pojišťovna přijala hlášení o 420 škodních událostech v celkové hodnotě kolem 11 000 000 korun. Srpen 2023 představuje skoro dvojnásobek loňska. Škodních událostí bylo letos nahlášeno již 730 a odhadovaný výše škod jde do 42 000 000 korun. To představuje enormní nárůst počtu škod, který pojišťovna odhaduje na 74 %.

Česká podnikatelská pojišťovna za poslední srpnový víkend zaregistrovala přes 200 škod v celkové hodnotě 10 000 000 korun. Přičemž ale nové hlášenky ještě stále přibývají. Pokud jde o data za celý měsíc srpen, v pojišťovně zaevidovali 920 živelních škod způsobených zejména bouřkami a celkový odhad hodnoty těchto způsobených škod se pohybuje kolem 45 000 000 korun. Největší počet nahlášených škodních událostí se týkal těchto krajů: Jihočeského, Jihomoravského a hlavního města Prahy.

Nepříznivá situace v důsledku atmosférických jevů zasáhla také naše Slovenské sousedy. Silné bouřky doprovázené přívalovými dešti řádily koncem letošního srpna také ve Slovinsku, kde se dokonce hovoří o tisícileté vodě. Škoda, odhadovaná na asi půl miliardy eur, se prudce zvýšila a doslova tisíce lidí musely být evakuovány. Šest osob při rozsáhlých záplavách zemřelo. Vedle pojišťoven se na řešení situace chystají také zajišťovny, protože očekávané výdaje na pojistná plnění budou velmi rozsáhlé. Na území Slovinska spadlo během 24 hodin prakticky běžné měsíční množství srážek. Došlo k poškození infrastruktury, narušení statiky obrovského množství budov nebo jejich poškození, desetitisíce domácností se ocitly bez elektrické energie. Slovinci museli dokonce aktivovat mechanismus civilní obrany v rámci Evropské unie a tak několik členských států vyslalo do země záchranářské týmy, vybavení k výstavbě provizorních mostů a nezbytnou techniku i strojní vybavení. Druhá největší slovinská pojišťovací skupina, SAVA Re, konstatovala, že na základě svých modelů simulujících také pravděpodobnou výši vyplácení pojistných plnění, se bude s ohledem na sjednanou zajistnou ochranu pohybovat v rozmezí přibližně 20-25 000 000 eur. Samozřejmě, celá situace také ovlivní finální hospodářské výsledky skupiny. Kromě Slovinska zasáhla neočekávaně velká voda také jih Rakouska.

Zatímco první polovině prázdnin dominovaly hlavně požáry v zahraničních turistických destinacích, srpen by si mohl vložit do erbu dešťového přeháňky a velkou vodu. S ohledem na prázdninový čas se ukázalo, jak není dobré podceňovat sjednání kvalitního cestovního pojištění, které je schopné pokrýt i velmi nestandardní události. Zároveň se letošní léto zřejmě stane do budoucna těm Čechům, kteří podcenili pojištění nemovitosti nebo domácnosti, zejména na nebezpečí živelních škod. Totéž se týká také podnikatelů. Navzdory extrémům a výkyvům v klimatu patři kvalitní typ uvedeného pojištění k podceňovaným nejen v Česku, ale prakticky celé Evropě.

Zdroje: QAP.cz, Novinky.cz, ČTK – České noviny, Kurzy.cz, Hospodářské noviny