Poslední prázdniny a romantika versus praktické informace o pojištění studentů!

Čvc 21, 2023

Prázdniny jsou oblíbeným obdobím nejen volna, ale také nejrůznějších brigád. Studenti, nezatížení školními povinnostmi, mají jedinečnou šanci si přivydělat nebo získat peníze na něco hezkého, svůj sen. Velkou nostalgii pak budívají tzv. poslední prázdniny, po ukončení střední nebo vysoké školy, které bývají dokonce opěvovány i v písních. Jenže, kromě romantiky možná posledních chvil s velkou láskou ze střední či vysoké, ukrývají právě „poslední prázdniny“ i řadu úskalím, a hlavně zásadní praktickou otázku: Jak je tomu s pojištěním v době, kdy dospělý člověk prakticky ukončil školní docházku, ale ještě nenastoupil na vysokou školu nebo do práce. Doteď student nemusel nic řešit. Zdravotní i sociální pojištění za něj odváděl stát! Nyní možná budou muset mladý muž či mladá žena sáhnout do vlastní peněženky, a především neopomenout povinnosti, která jim nově vznikly!

Pokud dotyčný nebo dotyčná pokračuje na vysokou školu, má to, jak lze říct, v suchu. Podle platných pravidel za studenta, který v řádném termínu odmaturoval nebo složil úspěšně závěrečnou zkoušku, platí stát zdravotní pojištění až do 31, srpna, tedy do konce prázdnin. Pokud „jde na vejšku“, stát studenta vnímá jako „nezaopatřené dítě“ i do nástupu studia vysoké školy. Platí za něj tedy nadále zdravotní pojištění, ale maximálně do 26 let! Tzv. věční studenti musejí být tedy na pozoru! Důležité je, aby studenti doložili studium svojí zdravotní pojišťovně. Pokud někdo úspěšně zakončí střední školu, ale dále ve studiu nepokračuje, může být rovněž v klidu až do konce srpna a užít si poslední prázdniny, jak se mu zlíbí. Pokud tedy nevykonává po dobu celého kalendářního měsíce výdělečnou činnost, nebere podporu v nezaměstnanosti nebo podporu za účelem rekvalifikace. Tedy, s výjimkou brigád na DPP, kde za měsíc nedostane více než 10 000,- Kč nebo DPČ, jež mu vynese výdělek do výše 3500,- Kč. Od 1. září již začne absolventovi nepokračujícímu ve studiu bušit na dveře povinnost přihlásit se k platbě pojistného své zdravotní pojišťovně. Nemá-li zdanitelné příjmy, bude za prázdniny 2023 platit částku 2336,- Kč měsíčně. Začne-li podnikat, bude tato částka 2722,- Kč měsíčně. Nastoupí-li do práce, přihlásí jej zaměstnavatel a zdravotní pojištění půjde ze mzdy. Začíná také platit sociálce.

Pokud student maturitu z nějakého důvodu nezvládne, ještě nehřmí! Tedy, asi kromě rodičů. Stát za něj cáluje do konce prázdnin. A když se podaří maturu složit v září, je to nakonec „no problém“. Zdravotko  i sociální pojištění platí dále stát. Jestliže ale dotyčný nedá ani zářijový opravný termín, musí pro obě pojištění sáhnout do vlastní kapsy.

Sociální pojištění platí za studenta stát do jeho osmnácti let a pak i při dalším studiu, pokud dotyčný nezačne výdělečně podnikat.  Student si však může dobrovolně platit důchodové pojištění, aby pak jednou ve stáří nechodil o žebrácké holi. Ekonomové to vcelku doporučují!

Jak je to s vysokoškoláky? I ti mají svoji šanci pořádně si užít romantiku svých posledních prázdnin. Také po ukončení vysoké školy jsou považováni za nezaopatřené děti (ale pozor na magickou hranici 26 let!), a to ještě v kalendářním měsíci, kdy řádně ukončili studium i v měsíci po něm následujícím. Vychází se z data, kdy byla složena závěrečná zkouška, nikoliv z data konání promoce! Zdravotko i sociálko za ně zaplatí ještě stát.

Zdroj: www.penize.cz, měšec.cz, škola.cz, podnikatel.cz