S pejskem do letadla aneb Jak cestu neproměnit v horor!

Čvn 12, 2023

Pes a dovolená. Někdy radost, jindy problém. Ale co když se klient rozhodne vzít svého chlupáče k moři? A navíc letadlem! Určitě se bude hodit několik rad, které poskytují jak weby pejskařů, tak leteckých společností. A určitě by majitel zvířete neměl zapomenout ani na vhodné cestovní pojištění jak pro sebe, tak pro svého pejska. I pes může v zahraničí nečekaně onemocnět, utrpět úraz nebo způsobit v neznámém prostředí škodu, za kterou ale ručí páníček. I ten nejhodnější pejsek na světě se může vylekat něčeho, co nezná, natolik, že někoho pokouše nebo rozbije předmět na hotelu apod.

V případě rozhodování se, zda vzít nejlepšího přítele člověka sebou třeba k moři, je dobré jako první krok zjistit, zda vůbec země, kam se klient chystá, umožňuje cizincům pobyt se zvířaty na svém území. Informace jsou dostupné na stránkách Státní veterinární správy České republiky, u které je rovněž možné vznést příslušný dotaz. Pokud pes do země může, ještě není vyhráno! V některých zemích totiž sice vstup psa povolují, zvíře však musí strávit nějakou dobu po příletu v karanténě.

Po výběru cílové destinace následuje hledání letecké společnosti, která umožňuje rovněž přepravu zvířat. Několikaletým trendem je také umožnění cestujícím, aby si na palubu letadla vzali své zvířátko jako tzv. „emocionální podporu“. Takové zvíře nemusí být umístěno v ochranné schránce nebo kleci, a dokonce mu bude poskytnut let zdarma! Páníček ale musí počítat s tím, že si předtím trochu administrativně zaběhá. Musí předložit potvrzení od psychologa, že tuto emocionální podporu skutečně potřebuje, a od veterináře, že se zvířátko bude chovat vhodně a nepromění kabinu cestujících za poklidného letu v hororovou scénu plnou vrčení a cvakajících psích zubů. Z aerolinek, které přepravují zvířata, lze jmenovat třeba ČSA, Lufthansu, Smartwings, British Airways, ale je tu i řada dalších. Ideální je cesta bez přestupování, do čtyř hodin délky letu. Doporučuje se rezervace letenky až poté, co má cestující zajištěnu přepravu svého zvířete. Na jednu letenku smí letět pouze jedno zvíře! Takže chce-li klient přepravit do zahraničí třeba smečku afghánských chrtů, musí ke každému zvířeti zajistit lidský doprovod s platnou letenkou

Je rovněž nutné seznámit se s podmínkami leteckých společností, jaké kladou na přepravu zvířete. Tyto podmínky se sice různí, ale většinou musí být zvíře umístěno ve vhodné schráně odpovídajících rozměrů. Pozor! Páníček si také musí zjistit maximální rozměry schrány, povolené leteckou spolčeností. Je nutné pamatovat na otvory pro dýchání a větrání. Samozřejmě, schrána musí být opatřena nepropustným dnem. Určitě je důležité nezapomenout nalepit na schránku informační štítek se jménem vlastníka zvířátka, kontakty, uvedením země původu a cílové destinaci. Leteckého přepravce budou určitě zajímat tyto údaje: váha a rozměry schrány, celková váha s přepravovaným zvířetem, v neposlední řadě pak rezervační kód zvířete. Z rozměrů schrány také u některých aerolinek vyplyne, zda je možné si ji vzít přímo na palubu nebo bude muset být umístěna v zavazadlovém prostoru. Je nezbytné informovat o přepravovaném zvířeti letový personál! A nezapomenout na prosbu, aby sledovali tlak a teplotu v přepravním prostoru, bude-li schrána muset být umístěna u ostatních zavazadel.

Zvířátko také musí být vybaveno vlastním cestovním pasem, příslušnými potvrzeními od veterináře, naočkováno proti vzteklině a musí mít mikročip! V některých zemích požadují také potvrzení o odčervení, které není starší déle než pět dní. Zvíře by před cestou mělo být vyvenčeno, hodí se doplněk stravy s uklidňujícími účinky, hračka, předmět s páníčkovým pachem na uklidnění apod. A připomínka: Nezapomenout v tom shonu na správná pojištění!

(Zdroje: Měšec.cz, zaletsi.cz, csa.cz)